Dekalog dla Rodziców i Opiekunów

Dekalog dla Rodziców
i Opiekunów

• Nie upokarzaj dziecka: bo ono, tak jak Ty, ma silne poczucie własnej godności.

• Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

• Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru w miarę możliwości jak najczęściej.

• Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy.

• Nigdy nie mów źle o dziecku, w szczególności w obecności innych osób.

• Nie mów "zrobisz to, bo ja tak chcę" - jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.

• Jeśli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić „z góry swego autorytetu".

• Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny i nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

• Gdy nie wiesz, jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, będąc dzieckiem.

• Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka.

• Bądź życzliwym, pogodnym, cierpliwym przewodnikiem i towarzyszem swego dziecka w jego kłopotach szkolnych.

• Staraj się zrozumieć swoje dziecko: jego potrzeby, możliwości i ograniczenia.

• Spróbuj jak najwcześniej zaobserwować, czy twoje dziecko ma trudności, na czym one polegają i co jest ich przyczyną - wyjaśnij swoje wątpliwości, omów spostrzeżenia na drodze konsultacji z psychologiem, logopedą, pedagogiem i w razie potrzeby z lekarzem.

• Spróbuj pomóc swojemu dziecku - zaobserwuj w czasie codziennej pracy z dzieckiem, co jest najskuteczniejsze dla przezwyciężenia jego trudności: w razie potrzeby skorzystaj z literatury i fachowej pomocy nauczyciela - terapeuty, logopedy (w formie terapii indywidualnej lub grupowej).

• Bądź w stałym kontakcie z nauczycielem swego dziecka i pedagogiem szkolnym.

• Chwal i nagradzaj swoje dziecko nie tyle za efekty pracy, co za włożony w nią wysiłek oraz spraw, aby praca z dzieckiem stała się przyjemna dla was obydwojga.

Na podstawie: E. CYZ: Dziecko i jego prawa, (1992)

"Traktuj dziecko tak jakbyś chciał, aby ono traktowało Ciebie." - Waldemar Łysiak

"Dzieci chowane bez pieszczoty, są jak kwiaty hodowane bez słońca." - Alfred de Musset

"Kochać człowieka to znaczy mieć czas, nie spieszyć się, być obecnym dla niego." - Hans Burki