LOGO
 
 
 
Katowickie aktualności literackie

MIEJSKA BIBLIOTEKA PUBLICZNA
Fantastyczny Piknik


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza miłośników fantastyki, gier planszowych oraz bujania w obłokach na Fantastyczny piknik! Najmłodsi, trochę starsi a nawet ci najstarsi znajdą coś dla siebie.

Rozpoczęcie o 11.00. Przez cały czas trwania pikniku, czyli do godz. 17.00, prowadzony będzie kiermasz książek antykwarycznych w atrakcyjnych cenach. Miłośników gier planszowych organizatorzy zapraszają do Kącika fantastycznego gracza, w którym będzie można pograć w gry ze zbioru Biblioteki oraz Śląskiego Klubu Fantastyki. Kącik organizowany jest we współpracy z Silesia on Board.
W Fantastycznej Czytelni pod Sówką – przestrzeni twórczych działań ze słowem, w której królują książki dla dzieci i młodzieży, będzie można porozmawiać o książkach i, oczywiście, poczytać je – indywidualnie lub wspólnie. Odbędą się tam również warsztaty typograficzne, podczas których tworzone będą fantastyczne litery.

Szczegóły imprezy na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.


Miejska Biblioteka Publiczna
ZAPRASZA


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, zachęca do wzięcia udziału w happeningu czytelniczym Głośno o książkach! W poniedziałek, 24 kwietnia, w godz. od 14.00 do 17.00 na Placu Kwiatowym na katowickim Rynku, będą czekać na Państwa z kramem pełnym książek. Wszyscy, którzy odważą się przeczytać do mikrofonu fragment wybranej przez siebie książki (a będzie z czego wybierać!), otrzymają tę książkę od Biblioteki w prezencie.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23.04.2017r.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to czytelnicze święto obchodzone przez UNESCO od 1995 roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. Przypomina o ochronie własności intelektualnej oraz praw autorskich.

23 kwietnia to ważna data dla literatury światowej. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy.

Pomysł organizacji Dnia Książki i Praw Autorskich zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji - Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją, tego dnia w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Już od blisko pięćdziesięciu lat 2 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, który ustanowiono w celu promowania literatury i grafiki dziecięcej oraz inspirowania najmłodszych czytelników do sięgania po książki. Data, jaką wybrano na świętowanie, nie jest przypadkowa – to dzień urodzin duńskiego pisarza Hansa Christiana Andersena, którego baśnie są znane dzieciom na całym świecie. Każdego roku Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych (IBBY) powołuje kraj, który zostaje gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu ze specjalnym przesłaniem dla czytelników. Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w roku 2017 jest Rosja, a autorem Listu do dzieci całego świata pod hasłem “Rośnijmy z książką!”– Sergiej Machotin.Hasło: Rośnijmy z książką!
Sergiej Machotin
Tłumaczenie: Anna Czernow

We wczesnym dzieciństwie uwielbiałem budować domki z klocków i wszelkiej maści zabawek. A w miejsce dachu często kładłem książeczkę, taką dla dzieci, z obrazkami. W marzeniach wpełzałem do tego domku, kładłem się na łóżku zrobionym z pudełka od zapałek i patrzyłem to na obłoki, to na rozgwieżdżone niebo – zależnie o tego, jaki obrazek bardziej się spodobał. Nieświadomie postępowałem zgodnie z życiową regułą każdego dziecka, usiłowałem stworzyć sobie przytulne i bezpieczne środowisko bytowania. A książka dla dzieci bardzo mi w tym pomagała. Potem podrosłem, nauczyłem się czytać, a książka w moim życiu zaczęła coraz bardziej upodabniać się nie do dachu, a do motyla. Lub nawet do ptaka. Kartki szeleściły i przypominały skrzydła. Wydawało się, że leżąca na parapecie okna książka zaraz uleci z otwartego okna w nieznane. Brałem ją do ręki, zaczynałem czytać, a ona się uspokajała. Razem z książką udawałem się do obcych krain i światów, poszerzając przestrzeń mojej wyobraźni. Jaka to radość trzymać w rękach nową książkę! Jeszcze nie wiesz, o czym jest. Powstrzymujesz się od pokusy, żeby zajrzeć na ostatnią stronę. A jak pięknie pachnie! I przecież nie da się rozłożyć tego zapachu na składowe: farba drukarska, klej… Nie, to właśnie książkowy zapach, ekscytujący, niepowtarzalny. Koniuszki niektórych stron sklejone, jak gdyby książka się jeszcze nie obudziła. Obudzi się, kiedy zaczniesz ją czytać. Dorastasz, a świat dokoła komplikuje się. Rodzą się pytania, na które nie każdy dorosły chce odpowiedzieć. A przecież potrzeba podzielenia się z kimś swoimi wątpliwościami i tajemnicami jest wielka. I oto na pomoc znów przybywa książka. Wielu na pewno przyłapywało się na myśli: to o mnie tu napisano! I ukochany bohater znienacka okazuje się być podobny do ciebie. Ma te same problemy i godnie sobie z nimi radzi. A znów tamten bohater w ogóle nie jest do ciebie podobny, ale tak by się chciało go naśladować, być tak samo odważnym i pomysłowym. Kiedy jakikolwiek chłopiec lub dziewczynka mówią: „Nie lubię czytać!”, chce mi się śmiać. Dlatego, że po prostu nie wierzę tym dzieciom. Przecież oni na pewno i lody jedzą, i w gry grają, i ciekawe filmy oglądają. Innymi słowy lubią sprawiać sobie przyjemność. A czytanie – to nie tylko wysiłek, szkoła uczuć, rozwijanie wyobraźni, a nawet osobowości, ale przede wszystkim ogromna przyjemność. Właśnie dla niej pisarze dla dzieci piszą swoje książki!


KSIĄŻKA ROKU 2016

Konkurs „Książka Roku” realizowany jest co roku przez Polską Sekcję IBBY – pierwsza edycja odbyła się w 1988. Na celu ma promocję wartościowej literacko i artystycznie książki dla młodych odbiorców, a nagradzani są współcześnie żyjący rodzimi twórcy. Konkurs nie dotyczy podręczników oraz literatury popularno-naukowej. Odnosi się wyłącznie do książek opublikowanych w Polsce.
W konkursie „Książka Roku” przyznawane są nagrody w trzech kategoriach:
• pisarz (dwie równorzędne nagrody – za książkę dla dzieci i za książkę dla młodzieży)
• ilustrator (dwie równorzędne nagrody – za książkę obrazkową oraz za ilustracje i koncepcję graficzną)
• upowszechnianie czytelnictwa – dla osób prywatnych lub instytucji, które aktywnie działają na rzecz upowszechniania czytelnictwa i promocji książki dla młodych odbiorców.

Nagroda literacka za książkę dla dzieci
• Marcin Szczygielski. Klątwa dziewiątych urodzin


Nagroda literacka za książkę dla młodzieży
• Joanna Babicka. Rutka.

Nagroda graficzna w kategorii książka obrazkowa
• Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agnieszka Kucharska-Zajkowska, Anna Niemierko, Gosia Urbańska-Macias, Justyna Wróblewska Kern. Wiersze dla dzieci.

Nagroda graficzna w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna
• Agata Dudek, Małgorzata Nowak Daję słowo. Wędrówki po języku i literaturze.

Wyróżnienie literackie
• Grażyna Bąkiewicz. Mówcie mi Bezprym.
• Jarosław Mikołajewski. Wędrówka Nabu.
• Anna Onichimowska. Prawie się nie boję….
• Dorota Suwalska. Czarne jeziora.
• Marcin Szczygielski. Teatr Niewidzialnych Dzieci.

Wyróżnienie graficzne
w kategorii książka obrazkowa
• Monika Hanulak, Grażka Lange, Wytwórnik. Kalendarz 2017

w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna
• Wojciech Pawliński, Legendy warszawskie. Antologia.
• Joanna Czaplewska, Katja Widelska, Günter Grass. Trzy, dwa, raz,
• Maria Dek. Czary na Białym

W kategorii za upowszechnianie czytelnictwa
Beata Jewiarz – dziennikarka radiowa, prowadzi autorski program Niedzielny Poranek w rozgłośni RDC, w którym podejmuje problemy z obszaru literatury, kultury dla dzieci i młodzieży, edukacji oraz rodzicielstwa.


25 LISTOPADA
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto, które zostało ustanowione 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania, nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami Morris Mitchom. Dla sklepikarza z Brooklynu, historia ta stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś, w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Miś stał się również bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington – Michaela Bonda czy Miś Uszatek, stworzony przez polskiego autora Czesława Janczarskiego.
W Polsce ogromną popularnością cieszyły się również filmy animowane o przygodach Colargola i Misia Yogi. Uczniowie klas pierwszych, zgodnie z tradycją naszej szkoły, udadzą się wraz ze swoimi pluszowymi misiami na zajęcia literacko-plastyczne „Proszę mnie przytulić” do MBP – F. 14.


Festiwal Nordalia
12-25 października 2016 r.


Nordalia to festiwal odbywający się co roku w kilku śląskich miastach. Jego ideą jest przybliżenie i zaprezentowanie kultury krajów nordyckich – ich historii, literatury, muzyki czy dorobku filmowego.

Przez cały czas trwania festiwalu, od 12 do 25 października 2016 r., można wziąć udział w wielu spotkaniach i prelekcjach prowadzonych przez znawców i sympatyków kultury nordyckiej. Nordalia to nie tylko wykłady - to również wystawy, warsztaty, projekcje filmów skandynawskich i audycje radiowe prezentujące skandynawską muzykę.
Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach bierze udział w tym festiwalu I zaprasza do wzięcia udziału w spotkaniach, które odbędą się w filiach Biblioteki:

1. Grenlandzkim szlakiem Knuda Rasmussena.

Prof. Dariusz Rott i jego relacja z wyprawy.
17 października 2016 r., godz. 11.00,
Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2 (Os. Tysiąclecia)

2. Rymowanki szwedzko-polskie z Cynamonem i Trusią.

Spotkanie literackie dla dzieci z tłumaczką Agnieszką Stróżyk.
18 października 2016 r., godz. 11.00,
Filia nr 16, ul. Wajdy 21 (Bogucice)

3. „Historia pszczół”.

Spotkanie z Anną Marciniakówną, tłumaczką książki norweskiej pisarki Mai Lund „Historia pszczół”.
Prowadzenie: Marta Fox.
21 października 2016 r., godz. 17.00,
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka)
PAŹDZIERNIK
MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Miesiąc Bibliotek Szkolnych ustanowiony został przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Tradycja tego święta ma już 17 lat. Hasłem bibliotecznego święta jest „Learn to Decode Your Word” co oznacza „Ucz się, aby rozszyfrować swój świat”. Jak wiemy w poznaniu świata, tego rzeczywistego i fantastycznego pomagają nam książki. Jak twierdził Maksym Gorki „Prawie każda książka otwiera przede mną okno na nowy, nieznany świat.”


Śląskie Targi Książki
30 września – 2 października 2016 r.


Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach bierze udział w Śląskich Targach Książki organizowanych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Wszystkich czytelników zaprasza na stoisko Biblioteki z mnóstwem atrakcji dla młodszych i starszych miłośników literatury.

Przez trzy dni trwania targów MBP zaprasza dzieci i rodziców na warsztaty typograficzne S(ł)ów Kącik: 30 września, godz. 13:00-14:30, Forum 2 (dla grupy zorganizowanej) 1 października, godz. 10:00-11:00, Forum 2 2 października, godz. 10:00-11:00, Forum 2

Również przez cały czas trwania targów będzie prowadzony, na stoisku Biblioteki, kiermasz książek antykwarycznych. Czytelnicy w każdym wieku na pewno znajdą coś dla siebie. Każda książka w bardzo atrakcyjnej cenie 2 zł.

Pracownicy Biblioteki zachęcają również do odwiedzin Czytelni Pod Sówką – Bibliotecznej Poradni Książkowej, gdzie fachowo doradzą co czytać dzieciom i proponować do przeczytania młodzieży. Poradnia przyjmować będzie tuż obok stoiska kiermaszowego.

30 września chętne dzieci z klas 3 wraz z bibliotekarzem szkolnym Grażyną Szymańską będą brać udział w warsztatach S(ł)ów Kącik.


OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania odbyła się w 2001 roku. Impreza ma na celu propagowanie głośnego czytania dzieciom, nie tylko przez rodziców czy dziadków w domu, ale również w przedszkolach i szkołach. Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca ich słownictwo oraz rozwija wyobraźnię. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok. W ten sposób wspieramy kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” zainaugurowaną przez Fundację ABCXXI.

Z okazji Jubileuszu 25-lecia Partnerstwa Miast Köln-Katowice, tegoroczny Dzień Głośnego Czytania Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach świętuje z autorem książek dla dzieci Erichem Kästnerem , który został odznaczony Medalem im. Hansa Christiana Andersena. Głównym hasłem Dnia Głośnego Czytania będzie „Wiatrak wyobraźni”, który nawiązuje do głównego bohatera – Don Kichota oraz przypomina o tym, jak ważną rolę odgrywa dziecięca wyobraźnia.

To właśnie Erich Kästner ponad pół wieku temu podjął się przełożenia Don Quichotte (autorstwa pisarza hiszpańskiego Miguela de Cervantesa) na język dzieci. Wspólny dzień głośnego czytania to okazja, by przyjrzeć się historiom stworzonym przez niemieckiego pisarza.

Uczniowie klas drugich z naszej szkoły będą brali udział w tym wydarzeniu w MBP – F. 14.
RAMOWY PROGRAM
happeningu czytelniczego
katowickiej edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”
10 czerwca o godzinie 12.00 na katowickim Rynku.


12.00 – powitanie uczestników i gości, otwarcie wydarzenia happening – akcja masowego publicznego czytania z pisarzami, aktorami oraz przedstawicielami samorządu lokalnego, znanymi postaciami życia kulturalnego i publicznego (głośne odczytanie fragmentów utworów literackich) pobicie rekordu czytania (uczestnicy przynoszą aktualnie czytane książki); promocja książek i bibliotek (stoiska z ofertą), wyróżnienie najlepszych czytelników bibliotek szkolnych. Barwny korowód - przejście chodnikami ulic 3 Maja pod Galerię Katowicką i powrót na Rynek wzdłuż ulicy Młyńskiej – uczestnicy w przebraniach/kolorowych strojach z transparentami promującymi czytelnictwo (dzieci i młodzież ze szkół i przedszkoli). Maksymalny czas happeningu – 1,5 godziny.
NASZĄ SZKOŁĘ BĘDĄ REPREZENTOWAŁY DWIE DRUŻYNY

z klas 3: M. Bułka, W. Piłat, M. Szulc
z klas 5: J. Lara, E. Matysek, H. Partyka
ŻYCZYMY POWODZENIA
23 kwietnia – Światowy Dzień
Książki i Praw AutorskichObchodzony co roku 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiło w 1995 roku UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Święto zainaugurowano w Barcelonie, w setną rocznicę powstania Unii.
Głośno o książkach – happening z różą.
Piątek, 22. kwiecień 2016, 14:00 - 17:00Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w głośnym czytaniu fragmentów wybranych przez siebie książek, które otrzymają od Biblioteki w prezencie. Zgodnie z tradycją, przechodniom będziemy wręczać czerwone róże, porozmawiamy o książkach, ale nie tylko.
22 kwietnia 2016 r., godz. 14.00-17.00 Katowice, Plac Kwiatowy (Rynek)
Spotkanie autorskie w MBP w Katowicach Filia nr 14

20 kwietnia 2016 r., godz. 17.00
Filia nr 14, ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia)Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach zaprasza na spotkanie z Anną Dziewit-Meller, pisarką i dziennikarką, promujące jej najnowszą książkę „Góra Tajget”. Spotkanie poprowadzi Sławomir Hordejuk.
Wstęp wolny!
5 kwietnia 2016 r., godz. 17.00
Spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel
Filia nr 14, ul. Piastów 20 (Os. Tysiąclecia)Anna Czerwińska-Rydel – muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce historycznej, muzycznej, biograficznej. Pomysłodawczyni i twórczyni serii biograficznych powieści dla dzieci i młodzieży o wielkich Polakach. Autorka otrzymała I nagrodę Bologna Ragazzi Award za książkę „Wszystko gra", która to została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej oraz na Honorową Listę IBBY.


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Są to również urodziny jednego z najbardziej znanych pisarzy dla dzieci, Hansa Christiana Andersena.

Święto zostało ustanowione w 1967 roku, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Ma na celu promowanie pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Od tamtej pory, co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. Polska była organizatorem w 1979 roku.

W Czechach, które w 2007 roku były organizatorem „Dnia Książki dla Dzieci”, narodziła się akcja nazwana „Nocą z Andersenem”. Dzieci spędzają tę noc w bibliotekach czytając i słuchając baśni.

W Polsce od 2001 roku odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadomienie społeczeństwa, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek. Ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim dzieciom.

W tym roku plakat i list do dzieci całego świata przygotowali twórcy z Brazylii. Autorką listu jest Luciana Sandroni, brazylijska pisarka książek dla dzieci i młodzieży, wielokrotnie nagradzanych. Plakat zaprojektował Ziraldo, ilustrator, projektant, rysownik i karykaturzysta.


FERIE W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJKażdego roku Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach organizuje dla dzieci spędzających ferie w mieście mnóstwo atrakcji.
W tym roku Ferie z Książką organizowane przez Bibliotekę dedykowane będą sztuce.
Chcemy zwrócić uwagę dzieci na to, że sztuka już dawno wyszła poza muzeum i jest stale obecna wokół nas – w przestrzeni publicznej, na ulicach i chodnikach, w podwórkach, na fasadach budynków, na samochodach czy w samej naturze…
W trakcie ferii będziemy wspólnie odkrywać różne oblicza sztuki, zarówno w katowickich instytucjach kultury, jak i w samej przestrzeni miejskiej.

Jakie atrakcje szykujemy?
Weźmiemy udział w warsztatach M.A.S.K.I w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim. Dzieci dowiedzą się w jaki sposób wykorzystywane są maski w karnawale oraz w różnych obrzędach, a także obejrzą pokaz masek z „Dziadów żywieckich” i wykonają oraz udekorują własne maski.
Spotkamy się również z opowiadaczem Szymonem Góralczykiem, który zabierze nas Karawaną Opowieści za ocean, do egzotycznego Meksyku. Poznamy meksykańskie pieśni oraz rekwizyty artystyczne, dobrze znane tam, a niecodzienne u nas.
Do sztuki nawiązywać będziemy również poprzez tworzenie gier. Gry literacko-malarskie czy malarsko-fotograficzne udowodnią, że artystą może być każdy, a proces tworzenia może sprawiać nie mniejszą frajdę niż korzystanie z gotowych produktów.
Ci, którzy lubią niekonwencjonalne rozwiązania, z pewnością chętnie obejrzą wystawę S.Z.T.U.K.A. do książki Sebastiana Cichockiego z Wydawnictwa Dwie Siostry, prezentującą ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich. Wystawa przygotowana jest w formie przestrzennej instalacji, stanowi efektowną grafikę książkową przemienioną w miniaturowy teatr światła i cienia. Tę niesamowitą ekspozycję może obejrzeć każdy kto przyjdzie do Filii nr 16, przy ul. Wajdy 21 (Katowice-Bogucice), w dn. od 4 do 26 lutego br.

Szczegóły na stronie MBP


Rok 2016 ogłoszono

Rokiem Henryka Sienkiewicza (w 100 rocznicę śmierci oraz 170 rocznicę urodzin)

Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski

Rokiem Feliksa Nowowiejskiego (w 70 rocznicę śmierci)

Rokiem Cichociemnych


FILMOWY TYDZIEŃ DETEKTYWÓW z LASSEM i MAJĄ
od 14 listopada!

Multikino, Festiwal Filmowy Kino Dzieci, SPInka Film Studio oraz Wydawnictwo Zakamarki zapraszają wszystkich małych i dużych miłośników zagadek na wyjątkowe wydarzenie. Już 14 listopada rozpocznie się Filmowy Tydzień Detektywów z bohaterami serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai”.
W programie Filmowego Tygodnia Detektywów znajdują się premierowe projekcje trzech produkcji – przez cały tydzień w ramach specjalnych pokazów dla szkół oraz w weekendy na porannych seansach dla najmłodszych w Multikinie.


KATOWICKIE PREZENTACJE BIBLIOTECZNE

„Pippi ciągle młoda!” - tak brzmi tytuł tegorocznych Katowickich Prezentacji Bibliotecznych. 13 listopada br. z okazji trzech rocznic: 150-lecia Katowic, 25-lecia Wydawnictwa Literatura oraz 70. urodzin Pippi (Dokładnie 70 lat temu córka Astrid Lindgren, Karin, dostała od mamy na swoje 10. urodziny manuskrypt przygód zwariowanej dziewczynki), Biblioteka Śląska organizuje wielkie święto książki dla dzieci!

W programie wydarzenia znajdą się: spotkanie z pisarzami dla dzieci: Joanną Papuzińską, Pawłem Beręsewiczem, Katarzyną Ryrych, Zuzanną Orlińską i Pawłem Wakułą; wręczenie nagród „Guliwera” - czasopisma o książce dla dziecka - Barbarze Kosmowskiej i Agnieszce Ginko; kiermasz książek dla dzieci; akcja „Książka za dukaty Pippi”; konkursy na najsilniejszą dziewczynkę świata i na sobowtóra Pippi; warsztaty plastyczne; wystawę poświęconą urodzinom Pippi.

Odbędzie się również spotkanie z aktorką Edytą Jungowską oraz prezentacje działalności na rzecz dzieci i młodzieży bibliotek publicznych z woj. śląskiego.

Wszystkich miłośników Pippi Langstrumpf oraz literatury dla dzieci zapraszamy do Biblioteki Śląskiej w piątek, 13 listopada, w godz. 10.00-14.00. Wstęp wolny.


14. Festiwal Nordalia
12 – 29 października 2015 r.

Patronat honorowy: Ambasada Danii, Ambasada Finlandii, Ambasada Norwegii, Ambasada Szwecji, Honorowy Konsul Generalny Islandii. Pomysłodawca, główny koordynator festiwalu: Maria Danielska.

Nordalia to festiwal odbywający się co roku w kilku śląskich miastach. Jego ideą jest przybliżenie i zaprezentowanie kultury krajów nordyckich – ich historii, literatury, muzyki czy dorobku filmowego. Przez cały czas trwania festiwalu, od 12 do 29 października 2015 r., można wziąć udział w wielu spotkaniach i prelekcjach prowadzonych przez znawców i sympatyków kultury nordyckiej. Ale Nordalia to nie tylko wykłady - to również wystawy, warsztaty, projekcje filmów skandynawskich i audycje radiowe prezentujące skandynawską muzykę. Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach bierze udział w festiwalu. 16 października nasi uczniowie z klasy 1c będą brali udział w warsztatach prowadzonych przez panią Justynę Czechowską - Pippi. Skąd się wzięła najsilniejsza dziewczynka na świecie?
XV Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku. Dzień Głośnego Czytania stał się okazją do podkreślenia licznych zalet głośnego czytania: rozwijanie wyobraźni, budowanie więzi między rodzicem i dzieckiem, stymulowanie rozwoju czy wzbogacanie słownictwa. Czytelnicze święto obchodzimy co roku 29 września, jednak do głośnego czytania dzieciom zachęcamy przez cały rok, dlatego Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach już od 15 września organizuje głośne czytanie dla dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych.


NARODOWE CZYTANIE

5 września 2015 r.,
w godzinach od 12.00 do 19.00, Miejska Biblioteka Publiczna
w Katowicach oraz Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów zorganizowały w Parku Kościuszki imprezę plenerową: Narodowe Czytanie 2015 poświęcone „Lalce” Bolesława Prusa.

„Narodowe Czytanie”, to ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów, zainicjowana przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej. Tegoroczna impreza była już czwartą odbywającą się pod patronatem Prezydenta i poświęconą ważnym kulturowo dziełom literatury. 5 września 2015 r. zaproszeni Goście i aktorzy z Teatru Śląskiego oraz Teatru Gry i Ludzie odczytywali fragmenty „Lalki” Bolesława Prusa, zachęcając do wspólnego czytania także osoby odwiedzające w tym czasie Park. Czytaniu towarzyszyło wiele atrakcji: bicykle, możliwość przejażdżki trycyklem, fotościanka retro z garderobą kostiumów z epoki, gry historyczne, wystawy tematycznie związane z twórczością Bolesława Prusa i XIX-wieczną Warszawą. Wsłuchując się w dźwięki muzyki filmowej można było wziąć udział w warsztatach lalkarskich, czerpania papieru, w kiermaszu książek (nie tylko Prusa i o Prusie) oraz w zabawach literackich dla najmłodszych.


XII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK.
WYBIERAM BIBLIOTEKĘ
8 – 15 maja 2015 r.

Ogólnopolska akcja organizowana od 2004 roku przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Głównym celem jest promocja czytelnictwa i bibliotek - podkreślanie roli czytania w codziennym życiu, zainteresowanie społeczeństwa literaturą oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza. Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywa się w maju, a imprezy z nim związane rozpoczynają się 8 maja – w Dzień Bibliotekarza. Każdy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek przebiega pod innym hasłem przewodnim. Tegoroczne hasło to „Wybieram Bibliotekę”.


23 kwietnia
ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Święto to ustanowione zostało w 1995 roku przez UNESCO. Ideą jego jest promowanie czytelnictwa i edytorstwa oraz przypomnienie o tym, jak ważna jest prawna ochrona własności intelektualnej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w 1926 r. w Katalonii. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym na cześć jej patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, tego dnia katalońskie kobiety obdarowywane były czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarowując im w prezencie książki.

Tradycję tę co roku przypomina Miejska Biblioteka Publiczna, za sprawą happeningu „Głośno o książkach”. MBP zaprasza i w tym roku, 23 kwietnia, na Rondo im. Generała J. Ziętka w Katowicach w godzinach 15:00 - 17:00.
Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w głośnym czytaniu wybranych przez siebie książek, które następnie otrzymają w prezencie. Przechodniom wręczane będą także czerwone róże. Tegoroczny happening towarzyszy obchodom 70-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.


Międzynarodowy Dzień Teatru – 27 marca

Międzynarodowy Dzień Teatru to święto uchwalone w 1961 roku podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Datę obchodów święta ustanowiono na 27 marca – jest to data upamiętniająca otwarcie Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Tego dnia odbywają się specjalne spotkania, sympozja, przedstawienia teatralne itp. poświęcone znaczeniu i problemom teatru.
Od 2007 roku z okazji tego święta Polski Zarząd Międzynarodowego Instytutu Teatralnego przyznaje rokrocznie nagrody im. Stanisława Ignacego Witkiewicza


Światowy Dzień Poezji – 21 marca

Święto to obchodzone corocznie 21 marca ustanowione zostało przez UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury) jesienią 1999 roku. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Tego dnia w sposób szczególny promuje się tworzenie poezji – organizowane są festiwale, konkursy oraz spotkania jej poświęcone.


MARZECZachęcamy uczniów do udziału w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek organizowanej przez redakcję Biblioteki w Szkole oraz TNBSP i redakcję Biblioteki szkolne online, pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.


Jan Paweł II i Jan Długosz patronami roku 2015


Rok 2015 ogłoszono

• Rokiem św. Jana Pawła II (w 10 rocznicę śmierci)
• Rokiem Jana Długosza (w 600 rocznicę urodzin)
• Rokiem Jana Potockiego
• Rokiem Kazimierza Paździora
• Rokiem Polskiego Teatru (w 250 rocznicę powstania Teatru Narodowego w Warszawie)
• Rokiem Gniezna – Miasta Królów
• Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945
• Międzynarodowym Rokiem Światła i Technologii Wykorzystujących Światło
• Rokiem Współpracy Rozwojowej


25 LISTOPADA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto ustanowione 25 listopada 2002 roku w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt, podczas polowania, nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami Morris Mitchom. Dla sklepikarza z Brooklynu, historia ta stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś, w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Miś - bohater literacki

Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington – Michaela Bonda czy Miś Uszatek, stworzony przez polskiego autora Czesława Janczarskiego.
W Polsce ogromną popularnością cieszyły się również filmy animowane o przygodach Colargola i Misia Yogi.


Targi Książki w Katowicach

21-23 listopada 2014 r.

Targi Książki w Katowicach to wydarzenie, które na trzy dni przemieni Halę Widowiskowo-Sportową „Spodek” w miejsce dyskusji o książkach, zabawy z książką, rozmów poważniejszych i tych nieco mniej poważnych o literaturze i jej znaczeniu w rozwoju, kształceniu, doświadczaniu świata.

Targi Książki w Katowicach to:
• szereg atrakcji oraz bogaty program wydarzeń towarzyszących. Wśród nich znajdą się między innymi spotkania autorskie z pisarzami, debaty, warsztaty i prelekcje.
• oferta wydawnictw książkowych, dziecięcych i specjalistycznych oraz rękodzieła związanego z książkami.
• to miejsce i czas na to, by przekonać swoje dziecko, że obcowanie z książkami może być przygodą, by znaleźć lekturę idealną dla każdego, by oderwać się od codzienności i spotkać się, także przy kawie bądź herbacie, z autorami ulubionych książek.

Targi Książki w Katowicach są okazją do tego, by ponownie udowodnić, że czytanie jest modne!

Organizatorzy:Sprawdź pełny program wydarzeń na http://exposilesia.pl/targiksiazki/pl/


Biblioteka Śląska - Kochamy Muminki!

20 listopada 2014 roku (w godz.10.00-14.00) w Bibliotece Śląskiej odbędą się Katowickie Prezentacje Biblioteczne – święto książki dla dzieci.
W tym roku z okazji 100-lecia urodzin Tove Jansson motywem przewodnim wydarzenia będą Muminki oraz postać ich twórczyni.

Na młodych czytelników będzie czekało wiele atrakcji, m.in. pochód Włóczykijów połączony z konkursem na najciekawsze przebranie, wspólne granie na harmonijce ustnej – ulubionym instrumencie Włóczykija, jednego z barwniejszych bohaterów książek o Muminkach. Młodym muzykom amatorom będzie przewodził Zygmunt Zgraja – znakomity instrumentalista, wirtuoz harmonijki ustnej, aranżer i kompozytor. Odbędą się też warsztaty plastyczne dla dzieci. Uczestnicy wspólnie ze studentami Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach wykonają gigantyczne portrety Muminków, które będą eksponowane w Bibliotece Śląskiej.

Podczas wydarzenia zaplanowano także kiermasz książek dla dzieci i młodzieży. W tym roku swoją ofertę zaprezentują wydawnictwa: „Literatura” z Łodzi, „Nasza Księgarnia” z Warszawy, „EneDueRabe” z Gdańska oraz księgarnia „Zła Buka” z Katowic. Zaimprowizowana zostanie „Księgarnia Włóczykija”, w której każdy z małych miłośników książek będzie mógł kupić książkę za symboliczny „grosik Włóczykija” – żeton wykonany przez same dzieci (kapsle, tekturki itp. z muminkowym emblematem). Książki przekazane dzieciom będą pochodziły z projektu Dyskusyjne Kluby Książki, realizowanego przez Bibliotekę Śląską wspólnie z Instytutem Książki.

Bardzo atrakcyjna będzie oferta bibliotek publicznych z województwa śląskiego. Na specjalnie przygotowanych stoiskach dziesięć placówek zaprezentuje atrakcyjne formy pracy na rzecz młodego czytelnika.

Tego dnia zaplanowano również wernisaż wystawy pt. „Tove Jansson.

Tradycyjnie podczas Katowickich Prezentacji Bibliotecznych wręczone zostaną coroczne nagrody „Guliwera” – czasopisma o książce dla dziecka. W tym roku statuetki odbiorą: Marcin Szczygielski – pisarz, dziennikarz, grafik, autor książek i sztuk teatralnych oraz Maciej Wojtyszko – reżyser teatralny, filmowy i telewizyjny, pisarz, autor sztuk, komiksów i filmów animowanych.

Zapraszamy! Wstęp wolny.


CZYTANY PIKNIK MIEJSKI

Jesienią niektórzy chodzą na grzyby, my chcemy zabrać mieszkańców Katowic na wielkie książkobranie.

W sobotę 25 października od godz. 11-17 w nowym budynku biblioteki uniwersyteckiej przy ul. Bankowej 11a w Katowicach, odbędzie się niecodzienna impreza – CZYTANY PIKNIK MIEJSKI.

W programie:

WIELKA WYMIANA KSIĄŻEK
- podczas której będzie można wymienić przeczytane książki na jakieś inne.
Wystarczy zabrać ze sobą kilka egzemplarzy i dobry humor by stać się uczestnikiem pierwszej na Śląsku wymiany książek.

MANUFAKTURA TWÓRCZA - warsztaty dla dzieci a w nich:

GIGANTY ATAKUJĄ - tworzenie wielkoformatowych ilustracji do bajek znanych autorów książek dla dorosłych np.: Sylwii Chutnik, Justyny Bargielskiej czy Sławomira Shutego. Efektem warsztatów będzie powstanie książek w gigantycznej skali z ilustracjami zaprojektowanymi przez najmłodszych czytelników.

ZAGRAJ W TO – czyli gry i zabawy integrujące całe rodziny; kącik gier planszowych : jenga, król dżungli dixit i wiele innych oraz specjalne STUDIO DZIECIĘCEGO TATUAŻU: malowanie buziek i innych części ciała.

WIELKIE MAŁYCH ŁAPKODZIEŁO – Mole są wśród, tworzenie filcowych moli książkowych, które zamieszkają później w pokojach młodych twórców.

OPOWIEM SOBIE BAJKĘ – mini warsztaty teatralne, wspólne tworzenie bajkowej historii i jej odgrywanie na żywo.

SZTUKA SZUKANIA – warsztaty od lat 1 do 102 , jak szybko i skutecznie odnaleźć upragnioną książkę w labiryncie biblioteki oraz rodzinne zwiedzanie Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Civitas, Fundacja Hu-Ta Hurtownia Twórcza, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka UŚ i UE w Katowicach


MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

W 2008 roku po raz pierwszy na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (w poprzednich latach był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego, które zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego. Działalność stowarzyszenia zainaugurowano w 1971 roku, międzynarodową konferencją w Londynie. Od tej pory stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje w różnych regionach świata.

Konkursy i zajęcia czytelnicze związane z obchodami
MIĘDZYNARODOWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Klasy I i grupy świetlicowe
(prowadząca: G. Szymańska i E. Przygodzińska )

Głośne czytanie fragmentów wybranych książek połączone z kolorowaniem obrazków związanych tematycznie z czytanym tekstem.

„Wierszykarnia” – głośne czytanie wierszy Danuty Wawiłow oraz słuchanie i śpiewanie piosenek z tekstami autorki.

„Rupaki” – zajęcia zintegrowane z wykorzystaniem wiersza Danuty Wawiłow.


Klasa Va – (prowadząca H. Jaćwiąg )
Wielka Liga Czytelników – wspólne wypełnienie karty konkursowej dotyczącej przerabianej lektury „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”.

Klasy VI - Konkurs plastyczny (prowadząca H. Kaszuba)
Projekt okładki ulubionej książki.


29 WRZEŚNIA 2014 R.
XIV OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA


POD HASŁEM:

TAM, GDZIE MIESZKA ILUSTRACJA. DZIEŃ KSIĄŻKI OBRAZKOWEJ

GRUPA UCZNIÓW Z NASZEJ SZKOŁY BRAŁA UDZIAŁ W SPOTKANIU I WARSZTATACH PRZYGOTOWANYCH PRZEZ ILUSTRATORA PANA JANA BAJTLIKA W MBP – FILIA 14

Narodowe Czytanie.
Henryk Sienkiewicz
6 września 2014 r.
Park Kościuszki

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów

„Narodowe Czytanie”, to zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości – czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP. Tegoroczna edycja poświęcona jest „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.

Henryk Sienkiewicz - polski nowelista, powieściopisarz i publicysta, który w 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. W swoich powieściach w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia”, to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów włączają się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania.
Zapraszamy 6 września do Parku im. Tadeusza Kościuszki, gdzie w godz. 12.00-19.00 odbędzie się impreza literacka, której tematem będzie twórczość Henryka Sienkiewicza.

Imprezę poprowadzą aktorzy z Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego. Będą zachęcali przechodniów i zaproszonych gości do odczytania fragmentów „Trylogii” na scenie. Dodatkowo wydarzenie uświetnią inscenizacje wybranych utworów Henryka Sienkiewicza, a także oprawa muzyczna w wykonaniu Instytucji Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”. Uczestnikom wydarzenia oferujemy również udział w pokazach rycerskich i prezentacjach na temat epoki sarmatyzmu. Zapraszamy na warsztaty strzelania z łuku, warsztaty szermierki oraz muzyki dawnej. Nie zabraknie również konkursów wiedzy o Sienkiewiczu, prezentacji sarmackich strojów i broni, a także zabaw z książką.

Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Podczas podchodów literackich, drużyny wcielą się w postaci z utworów Henryka Sienkiewicza, wykonując niebezpieczne zadania, np.: szturmowanie Góry Kilimandżaro. Wezmą udział w warsztatach, grach i zabawach.

Na odwiedzających tego dnia Park im. Tadeusza Kościuszki, czeka kilka niespodzianek: kiermasz nietuzinkowej literatury, drobiazgi dla każdego mola książkowego, rękodzieło, a zaproszony przez nas karykaturzysta sportretuje każdego śmiałka, który zdecyduje się na odczytanie dłuższego fragmentu tekstu „Trylogii” na scenie.

Każdy bibliofil powinien znaleźć tu coś dla siebie. Zapraszamy.


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM


W dniach 1-8 czerwca odbędzie się XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem: Czytanie – mądra rzecz! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowała dla dzieci Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK
8 – 15 MAJA 2014


Po raz jedenasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Z okazji Tygodnia Bibliotek 2014 pod hasłem: „Czytanie łączy pokolenia” filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach zapraszają na liczne imprezy. Szczegóły na stronie www.mbp.katowice.pl


23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej prawem autorskim.

Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. Na ten dzień przypada rocznica urodzin lub śmierci wielu wybitnych pisarzy. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii już w 1926 roku.

23 kwietnia jest w tym regionie Hiszpanii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez świętego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Obecnie każdy, kto w tym rejonie Hiszpanii kupi książkę w dniu 23 kwietnia, otrzymuje z nią kwiat. Oficjalnie Dzień Książki zaczęto jednak w Hiszpanii obchodzić cztery lata później, w 1930 roku. Zwyczaj ten podchwyciły w 1964 roku pozostałe kraje hiszpańskojęzyczne na świecie.

W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku. Podobnie jak we wszystkich krajach, jest on okazją do prezentacji książki, spotkań z twórcami, wieczorów autorskich, wystaw i zabaw organizowanych przez szkoły, a także obdarowywania się książkami (w tym audio- i e-bookami). Księgarze w wielu krajach mają zwyczaj rozdawania dzieciom talonów na ksią /żki i przekazywania organizacjom humanitarnym części pieniędzy uzyskanych tego dnia ze sprzedaży.

Głośno o książkach – happening

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach dnia 23 kwietnia o godzinie 15.00 organizuje na terenie Ronda im. Generała Jerzego Ziętka w Katowicach (przy fontannie) happening, podczas którego wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w głośnym czytaniu fragmentów wybranych przez siebie książek, które otrzymają w prezencie. Zgodnie z tradycją, przechodniom wręczane będą czerwone róże. Będzie to okazja do porozmawiania o książkach, ale nie tylko. W wybranych filiach bibliotecznych na czytelników czekają konkursy, zabawy i inne niespodzianki.

23 kwietnia (środa), Rondo im. Generała Jerzego Ziętka w Katowicach, godz. 15.00 - 17.00.
Zapraszamy!


2 KWIETNIA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI


Od 1967 roku w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Został on ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem. W tym roku jest to Irlandia. Autorką plakatu jest Niamh Sharkey, a autorką „Listu do dzieci całego świata” jest Siobhan Parkinson.Tekst listu, w tłumaczeniu Katarzyny Ryrych, brzmi następująco:

List do dzieci świata
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Czytelnicy zawsze pytają pisarzy jak to się dzieje, że piszą swoje historie…skąd przychodzą pomysły? Z mojej wyobraźni, odpowiada autor. Aha, odpowiadają czytelnicy. Ale gdzie jest ta wyobraźnia? Co to jest takiego? I czy każdy to ma? No tak.. odpowiada pisarz, to jest w mojej głowie, i to składa się z obrazów i słów i wspomnień i śladów innych historii i słów i fragmentów rzeczy i melodii i myśli i twarzy i potworów i kształtów i słów i fal i tajemnic i pejzaży i słów i zapachów i uczuć i kolorów i rymów i kliknięć i szelestów i smaków i wybuchów energii i zagadek i podmuchów wiatru i słów… I to wszystko razem miesza się i śpiewa, i kręci jak w kalejdoskopie i płynie i siedzi i myśli i drapie się po głowie. Oczywiście, każdy ma wyobraźnię, inaczej nie moglibyśmy śnić. Ale każda wyobraźnia składa się z czegoś innego. Wyobraźnia kucharza ma najwięcej smaku, malarza najwięcej kolorów i kształtów. A pisarza jest pełna słów. Wyobraźnia czytelnika i słuchacza opiera się również na słowach. Wyobraźnia pisarza wiąże słowa, nadaje kształt pojęciom, składa dźwięki i kształty i charaktery i wydarzenia w historię a historia składa się z niczego innego jak ze słów, batalionu słów maszerujących przez stronice. Następnie przychodzi czytelnik i strony ożywia. Słowa pozostają na stronie, ale w głowie czytelnika nabierają kształtów I historia zaczyna się dziać właśnie tam, tak jak uprzednio w głowie pisarza. Dlatego czytelnik jest równie ważny jak pisarz. Każda jedna historia ma jednego pisarza, ale istnieją miliony czytelników, tych którzy mówią w jego języku lub używają języków obcych, na które książka została przetłumaczona. Bez pisarza książka nigdy by się nie narodziła, ale bez czytelników nie ożyłaby. Każdy czytelnik ma coś wspólnego z drugim odbiorcą tej samej opowieści. Osobno i wspólnie odtwarzają historię w swojej wyobraźni, ten akt jest zarówno prywatny jak i publiczny, indywidualny i wspólny, osobisty i międzynarodowy. To jest coś, co człowiek robi najlepiej… Czytajcie !


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETUZbliża się Dzień Bezpiecznego Internetu 2014, który w tym roku obchodzić będziemy 11 lutego. Wydarzenie to odbędzie się w Polsce po raz dziesiąty.

Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. Podczas tegorocznych obchodów DBI chcemy zwrócić uwagę na to, że każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w Sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu „Safer Internet”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Podczas obchodów DBI organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów (m.in. zajęć edukacyjnych, happeningów, gazetek szkolnych, kampanii informacyjnych, konkursów).

Co roku dla lokalnych organizatorów obchodów tego dnia odbywa się konkurs z nagrodami, przygotowany przez organizatorów i partnerów DBI w Polsce.


24 STYCZNIA

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu
W dzisiejszych czasach nie można wyobrazić sobie życie bez mediów. Radio, prasa, telewizja oraz Internet to nieodłączna część każdego dnia większości z nas.

Środki masowego przekazu pełnią ważną rolę w naszym życiu, z tego względu doczekały się również swojego święta. Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu został ustanowiony przez Papieża VI w roku 1967. Na datę tego święta wybrano dzień 24 stycznia. W Kościele Katolickim tego dnia wspomina się Św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy, opiekuna i orędownika twórców środków społecznego przekazu.

Za pośrednictwem mediów zdobywamy nowe informacje, bogacimy wiedzę oraz kształtujemy opinię na różne tematy. Stały się one nieodłączną częścią współczesnego świata. Ich siła, zasięg i wpływ są coraz większe. Ich znaczenia nie sposób przecenić, choćby z tej przyczyny, że poświęcamy im bardzo dużo czasu.

Światowy Dzień Środków Masowego Przekazu to coroczna okazja do uświadomienia sobie, jak ważną funkcję pełnią media oraz jaka odpowiedzialność spoczywa na dziennikarzach. Celem tego święta jest zobrazowanie potencjalnych zagrożeń poprzez informacje, jakie mogą być przekazywane za pośrednictwem mediów oraz przeciwdziałanie temu zjawisku


Sejm ogłosił rok 2014:
Rokiem Oskara Kolberga


W całej Polsce rok 2014 będzie Rokiem Oskara Kolberga - etnografa, folklorysty i muzyka. „Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków” - takimi słowami Sejm uzasadnił decyzję, aby rok 2014 stał się Rokiem Oskara Kolberga.

Rokiem św. Jana z Dukli

Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli. W tym roku przypada 600-lecie urodzin bernardyna, pochodzącego z Podkarpacia oraz 275 rocznica ustanowienia go patronem Polski.

Rokiem Jana Karskiego

Okazją ku temu jest setna rocznica urodzin kuriera i emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego.


Senat ogłosił rok 2014:
Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego


3 października, minie sto lat od urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Był szczerze oddany sprawie wolności i niepodległości Ojczyzny - podkreślili senatorowie. Przypomnieli też, że odegrał on pierwszorzędną rolę w sprawie przyjęcia Polski do NATO.


Rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ


Collegium Maius UJ.

W 2014 r. mija 650 lat od powołania Uniwersytetu Jagiellońskiego. Senat jednogłośnie przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2014 Rokiem Wielkiego Jubileuszu UJ. Senatorowie wyrazili nadzieję, że rok stanie się świętem całej nauki polskiej.


Rok 2014 ogłoszony „Rokiem czytelnika”

Rok 2014 będzie „Rokiem czytelnika”. Organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy chcą w ten sposób uczcić 650 lat działań na rzecz książki. Obchody zostały oficjalnie zainaugurowane 12 grudnia w Klubie Księgarza w Warszawie.

„Rok czytelnika” będzie się odbywał pod hasłem „650 lat w służbie książki”. Zaplanowano m. in. konkursy, spotkania i wykłady na temat bibliotekarstwa, księgarstwa, ruchu wydawniczego i typografii oraz przeprowadzenie serii lekcji bibliotecznych w szkołach.

W marcu na Uniwersytecie Warszawskim ma się odbyć konferencja naukowa „Na co dzień i od święta. Książka w życiu Polaków w XIX - XXI wieku”, a w maju na Uniwersytecie Szczecińskim planowana jest konferencja „Książka dobrem kultury”. Do szkół, bibliotek i Dyskusyjnych Klubów Książki ma trafić prezentacja multimedialna obrazująca znaczenie książki. Będzie ona pokazywana także na wystawach i targach książki. Kulminacja przedsięwzięcia nastąpi w maju podczas Warszawskich Targów Książki.

W organizację obchodów zaangażowali się przedstawiciele dziewięciu organizacji: Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych, Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Księgarzy, Izby Księgarstwa Polskiego, Polskiej Izby Książki i Polskiej Izby Druku.


25 LISTOPADA

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIAŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe.
Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.

Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku.

To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman. Jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”Popularność misia z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami Morris Mitchom. Dla sklepikarza z Brooklynu, historia ta stała się inspiracją do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta. Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która do dziś, w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
Bohater literacki

Miś stał się bohaterem utworów dla dzieci, z których najbardziej znanym jest Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) stworzony w 1926 przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne`a. Innym niedźwiedzim bohaterem książek dla dzieci jest Miś Paddington.

W Polsce popularne były dobranocki przedstawiające misia, np. Miś Uszatek czy Colargol.


Akcja „Czytam sobie”

Proponuje dorosłym, aby rozbudzali w dzieciach miłość do książek i czytania. W Akcję włączyło się wiele osób publicznych. Opowiedzą one w spotach, dlaczego czytanie od najmłodszych lat jest ważne i w jaki sposób książki wpłynęły na ich życie oraz przyczyniły się do sukcesu zawodowego i prywatnego.

Program społeczny – Akcja „Czytam sobie” ma na celu pokazanie dzieciom, że samodzielne czytanie to świetna zabawa a nie przykry obowiązek, a rodzicom, że na naukę czytania nie jest nigdy za wcześnie, a książki mogą się bezpośrednio przełożyć na sukces zawodowy, jak i prywatny. Honorowy patronat nad Akcją „Czytam sobie” objęła Biblioteka Narodowa. Wsparcia udzieliła Pierwsza Dama RP Anna Komorowska, a wśród patronów znalazły się:
Telewizja Polska
Polska Izba Książki
Komitet Ochrony Praw Dziecka
Fundacja Dziecięca Fantazja


Ambasadorami Akcji „Czytam sobie” zostali:
Andrzej Seweryn, Katarzyna Żak, Alicja Resich-Modlińska, Marcin Kwaśny, Olga Borys, Kamila Szczawińska i Piotr Cyrwus oraz dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej, przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej i Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
dr hab. Katarzyna Kłosińska – językoznawca w Instytucie Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz Rady Języka Polskiego Państwowej Akademii Nauk, prowadząca popularną audycję radiową „Co w mowie piszczy” (Program Trzeci Polskiego Radia)
prof. Grzegorz Leszczyński – prodziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, znawca literatury dla dzieci i młodzieży
Iwona Chądrzyńska – psycholog dziecięcy, terapeuta pedagogiczny, kinezjolog edukacyjny, od ponad 10 lat pomagająca dzieciom, rodzicom i nauczycielom
Ewa Świerżewska – założycielka portalu Qlturka.pl, tłumaczka i recenzentka

Więcej szczegółów na CzytamSobie.pl oraz facebook.com/CzytanieToDziala


87 URODZINY KUBUSIA PUCHATKA
ORAZ 75 ROCZNICA POLSKIEGO WYDANIA KUBUSIA PUCHATKAW październiku przypada rocznica pierwszego wydania w Wielkiej Brytanii książki „Kubuś Puchatek" („Winnie the Pooh”), Alana Alexandra Milne`go.

W Wigilię 1925 roku w londyńskiej gazecie „Evening News" ukazało się opowiadanie pisarza A.A. Milne`go, w którym główną postacią był pluszowy miś i jego przyjaciel Krzyś.

Za datę urodzin Kubusia Puchatka uważa się jednak 14 października 1926 roku, kiedy to ukazało się w Londynie pierwsze wydanie książki „Kubuś Puchatek”.

Syn pisarza - Christopher (po polsku Krzyś) miał wówczas 6 lat. Na pierwsze urodziny dostał od taty-pisarza kupioną w luksusowym sklepie zabawkę - pluszowego misia.

W 1928 roku ukazała się druga część „Chatka Puchatka”. Rysunki do obu książeczek narysował Ernest Howard Shepard. Większość postaci występujących w „Kubusiu Puchatku`` miało swoje pierwowzory w maskotkach Krzysia.

W 1966 roku pojawiła się disneyowska kreskówka - tak pojawił się nowy wizerunek misia.

Polskie wydanie Kubusia Puchatka ukazało się w 1938r.


PAŹDZIERNIK
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych


W 2008 roku po raz pierwszy na całym świecie październik obchodzony był jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (w poprzednich latach był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Święto ustanowione zostało przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. INTERNATIONAL ASSOCIATION OF SCHOOL LIBRARIANSHIP – IASL), które zrzesza bibliotekarzy szkolnych, nauczycieli, wydawców oraz wszystkich ludzi, którym bliskie są problemy bibliotekarstwa szkolnego.
Działalność stowarzyszenia zainaugurowano w 1971 roku, międzynarodową konferencją w Londynie. Od tej pory stowarzyszenie corocznie organizuje konferencje w różnych regionach świata.


29 września
XIII Ogólnopolski
Dzień Głośnego Czytania


W tym roku twórczość Juliana Tuwima.


20-22 września 2013 r.
Targi Książki w Katowicach


W dniach 20-22 września 2013 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” w Katowicach odbędzie się kolejna, trzecia edycja Targów Książki w Katowicach. Wydarzenie to gromadzi każdego roku tłumy czytelników i miłośników książek nie tylko z województwa śląskiego, ale także z całej Polski.


8-15 września 2013 r.
148 rocznica Urodzin Miasta - Kocham Katowice


Trzecie Urodziny Miasta Katowice to 148 rocznica nadania praw miejskich miastu. W tym roku wydarzenia urodzinowe będą trwać aż osiem dni - od 8 września do 15 września.

Największe koncerty odbędą się na dwóch scenach plenerowych w Dolinie Trzech Stawów oraz na Placu Sejmu Śląskiego. Wystąpią m.in. Coma, Myslovitz, Kaliber 44, Ania Dąbrowska, Czarno-Czarni, Big Cyc, Medulla. Na Placu Sejmu Śląskiego będzie można m.in. obejrzeć grupę Puppetmastaz. Występy zespołu to połączenie teatrzyku kukiełkowego z koncertem hiphopowym - muzycy śpiewają i animują pacynkami.


7 września 2013 r.
Narodowe czytanie. Aleksander Fredro


„Narodowe Czytanie", to zainicjowana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania dzieł literackich najsłynniejszych polskich autorów.

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów włączają się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. 7 września w Parku Kościuszki w godz. 12.00-18.00 odbędzie się impreza literacka, której tegorocznym tematem będzie twórczość Aleksandra Fredry.

created by -Katarzyna Bałdys- copyright © by -Szkoła Podstawowa nr 66 w Katowicach- 2009