Ogólnopolskie Wybory Książek

Wyniki Szkolnych Wyborów Książek

Piętnastka najpopularniejszych książek:

Klasy 1-3

1. Seria Zaopiekuj się mną (Czaruś, mały uciekinier; Na ratunek Rufiemu; Mój niesforny szczeniak; Mały Rubi w tarapatach) - Holly Webb
2. Seria Hania Humorek - Megan McDonald
3. Seria Martynka - Gilbert Delahaye tekst polski Wanda Chotomska
4. Detektyw Pozytywka - Grzegorz Kasdepke
5. Zezia i Giler - Agnieszka Chylińska
6. Seria Klub księżycowej bransoletki - Agnieszka Skórzewska
7. Seria Magiczne drzewo - Andrzej Maleszka
8. Kuba i Buba czyli Awantura do kwadratu - Grzegorz Kasdepke
9. Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata - Daniel Mizieliński, Aleksandra Mizielińska
10. Ciekawski mały delfin; Na ratunek małej myszce - Ariane Chottin
11. Ciekawe dlaczego zamki mają fosy; Ciekawe dlaczego zbudowano piramidy - Philip Steele
12. Pulpet i Prudencja - Joanna Olech
13. Seria Biuro detektywistyczne Lassego i Mai - Martin Widmark
14. Bardzo pomocna mała ośmiornica; Pomocy, mała żabko; Dumny mały paw - Christina Wilsdon
15. Seria Tomek Łebski - Liz Pichon

Klasy 4-6

1. Gwiazd naszych wina * - John Green
2. Hobbit - J. R. R. Tolkien
3. Seria Dziennik cwaniaczka - Jeff Kinney
4. Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa - C.S. Lewis
5. Władca pierścieni - J. R. R. Tolkien
6. Seria Magiczne drzewo - Andrzej Maleszka
7. Seria Harry Potter - J.K. Rowling
8. Seria Mikołajek - René Goscinny
9. Seria Lola - Isabel Abedi
10. Jego wysokość Longin - Marcin Prokop
11. Momo - Michael Ende
12. Tomek na Czarnym Lądzie - Alfred Szklarski
13. Seria Przewodnik prawdziwych tropicieli - Adam Wajrak
14. Trylogia Koalicja szpiegów - Agnieszka Stelmaszyk
15. Labirynt Lukrecji - Agnieszka Chylińska

* Zaskakujący wybór (jak na szkołę podstawową)

Zachęcamy uczniów do udziału w akcji Ogólnopolskie Wybory Książek organizowanej przez redakcję Biblioteki w Szkole oraz TNBSP i redakcję Biblioteki szkolne online, pod honorowym patronatem Minister Edukacji Narodowej.

Po co?

W najbliższych latach biblioteki dostaną pieniądze na zakup książek. Ponieważ statystyki czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży nie są dobre, a badania wskazują, że uczniowie nie przepadają za obowiązkowymi lekturami, redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole" postanowiła zorganizować Ogólnopolskie Wybory Książek i dowiedzieć się u źródła, co chcą czytać sami zainteresowani. Na podstawie sprawozdań ze szkół, wyniki zostaną przekazane pani minister edukacji narodowej oraz opinii publicznej jako ważny element dyskusji o kanonie lektur i gustach czytelniczych uczniów.

Nagrody?

Wśród uczestniczących szkół rozlosowane zostaną nagrody, m.in.:
• Nagroda główna - wybrane książki o wartości do 1000 zł
• 15 prenumerat rocznych czasopism „Biblioteka w Szkole", „Świetlica w Szkole" i „Wszystko dla Szkoły"
• Książki o wartości kilku tysięcy złotych
• Materiałowe torby czytelniczki
• Plakaty promujące czytelnictwo.

Przebieg

Od 23 lutego do 13 marca 2015 r. w szkole organizowane będą Wybory Książek. Uczniowie wrzucą do urn wyborczych karty, na których wypiszą tytuły najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. Szczególnie proszę zwrócić uwagę na nowości pojawiające się na rynku czytelniczym. Przedstawicielki samorządu uczniowskiego, przebrane za postacie z książek, przejdą po klasach 1-3 (wtorki), 4-6 (środy) z przygotowanymi przez siebie urnami wyborczymi. W pozostałe dni urny będą znajdowały się w bibliotece szkolnej.